Fond mapy a plány
Sbírka sdružuje mapy a plány regionálního i evropského významu. Vzácností jsou například originály skic stabilního katastru z okolí Mnichova Hradiště. Můžete zde najít i mapy a plány novodobé. V roce 2014 byla pro komfortnější badatelskou práci a ochranu map velká část fondu zdigitalizována.
Kroniky
Muzeum vedle městské kroniky uchovává i řadu dalších pamětnic mnichovohradišťského regionu, které jsou v mnoha případech jediným pramenem k poznáním minulosti. Ačkoliv mnoho kronik zůstává veřejnosti skryto ve vlastnictví soukromníků, snaží se je alespoň dohledávat a pro budoucí generace pořizovat digitální kopie.
Fond školství
Tento fond poskytuje představu o vývoji školství na Mnichovohradišťku. Významným pramenem jsou zejména spisy Ústřední matice školské v Mnichově Hradišti, okresní školní rady, nebo například tzv. monografie města a okolních obcí zpracované místními učiteli. K dispozici jsou v několika případech i osobní dokumenty, školní deníky, školní řády či různé příležitostné tisky vydávané při významných výročích.
Fond Plakáty
Velmi bohatý fond plakátů poskytuje dobrý přehled o společenském a kulturním dění v Mnichově Hradišti a jeho nejbližším okolí od druhé poloviny 19. století do současnosti. Fond dokumentuje aktivity nejrůznějších spolků a sdružení, o nichž se v mnoha případech mnoho dalších informací nezachovalo. Jeho nejrozsáhlejší část tvoří plakáty domácích i hostujících divadelních společností, programy kin, pozvánky na taneční zábavy, agitační volební plakáty a mnoho dalších zajímavých archiválií.
Fond Osobnosti města
Ve fondu lze nalézt informace o několika desítkách osob spjatých svým životem a prací s Mnichovohradišťskem. Najdete zde třeba část pozůstalosti místního lékaře a vynikajícího ornitologa Alfréda Hořiceho, klášterského mlynáře, okresního starosty a poslance říšského směnu Josefa Düricha či plukovníka Vratislava Jandy, popraveného v roce 1949. Samostatné fondy tvoří pozůstalost Václava Sekery, místního lékárníka a vědce-botanika, dále malíře Bedřicha Ženíška a také politika Jana Švermy, národního hrdiny. Pozornost zaslouží také pozůstalost po Aloisi Svobodovi a Karlu Lochmanovi, obsahující opisy desítek archivních dokumentů týkajících se Mnichova Hradiště.
Fond spolky
Zahrnuje archiválie z činnosti spolků působících v Mnichově Hradišti v druhé polovině 19. století a první polovině 20. století. Jedná se například o Čtenářskou besedu, Lázeňský spolek, Okrašlovací spolek, Klub velocipedistů a řadu dalších. Materiály poskytují informace o kulturním a společenském životě měšťanské společnosti té doby. Zvláštní fondy tvoří archiválie místního Sokola a hasičů.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.