KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna na Veselém vrchu.
Rozhledna na Veselém vrchu nabízí výhled na Krkonoše nebo jihočeskou Kleť
Rozhledna na Veselém vrchu.  
Autor / zdroj foto: rozhlednovymrajem.cz

Rozhledna Veselý vrch / Chotilsko

Rozhledna na Veselém vrchu nabízí výhled na Krkonoše nebo jihočeskou Kleť a Šumavu. Návštěvníci se mohou kochat povltavskou krajinou plnou zelených vrchů.

Rozhledna na Veselém vrchu u Mokrska (489 m) je 42 metrů vysoká ocelová věž. V roce 1999 ji postavila firma Eurotel jako základnovou stanici veřejné radiotelefonní sítě. Přístupná je vyhlídková plošina ve výši 25 metrů, dostoupá se k ní po 137 schodech. Schody jsou průhledné a slabším povahám schopné trošku rozhoupat vnitřnosti, při pohledu shora se ale na tyhle malichernosti zapomíná. 

Rozhledna byla slavnostně otevřena 3. července 1999 za účasti mnoha osobností v čele s ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem, poslancem Janem Bláhou a vedoucím kanceláře místopředsedy vlády Radovanem Kuncem. Zábavu produkoval Václav Upír Krejčí, mistr světa v cyklotrialu Josef Dressler vyskákal schody rozhledny na kole. Rozhledna se dostala také do knihy o českých rozhlednách. Deník Právo ze dne 2. června 1999 uvádí, že při dokonalé viditelnosti jsou odsud k vidění i alpské štíty, stejně jako Krkonoše nebo jihočeská Kleť a Šumava. 

Každopádně se tu návštěvníkům předvede akční povltavská krajina plná zelených vrchů, do kterých se ztrácejí modré zákruty Slapského jezera.

Cesta k rozhledně
Na rozhlednu je možné se dostat dvěma způsoby. Buď z obce Mokrsko, kde se u rybníčku odbočí do příkrého stometrového kopce po hladké asfaltce na malé parkoviště. Odtud vede na vrchol neznačená široká šotolinopísčitá lesní cesta v délce jednoho kilometru. Začíná nejprve po rovině, ale pak se zdvíhá do příkrého kopce. Asi sto metrů pod vrcholem se cesta napojí na žlutou turistickou značku, vedoucí sem z opačné strany. A právě odtud sem lze dojet také z obce Prostřední Lhota. Modře značená cesta, v celkové délce 1400 metrů stoupá nejprve mezi poli mírně do kopce. V lese se stoupání změní na příkré až k rozcestí se žlutou turistickou značkou. Odtud cesta vede jen do mírného kopce po lesní pěšině až pod rozhlednu, kde se spojí s cestou z Mokrska. Posledních společných sto metrů je příkré stoupání.

Suvenýry a možnost malého občerstvení je v kiosku u věže.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.