VOLNÝ ČAS / Náš tip

Průhonický park otevírá nové expozice, láká na jarní květiny i české pohádky
Nové expozice v historických stavbách v parku, tisíce jarních cibulovin, online mapa i pohádková trasa. V?Průhonickém parku začíná na Velký pátek hlavní návštěvnická sezóna a přináší spoustu novinek. 
Autor / zdroj foto: Miroslava Dvořáková

Průhonice

Tisíce jarních cibulovin, nové expozice vhistorických stavbách v parku, online mapa i pohádková trasa. V?Průhonickém parku začíná na Velký pátek hlavní návštěvnická sezóna a přináší spoustu novinek. Návštěvníci se mohou naplno těšit z výsledků dvouletého projektu na obnovu parku.

Na Velký pátek, 29. března, zahájí Průhonický park hlavní návštěvnickou sezónu doslova pohádkově. Poprvé v historii budou pro veřejnost otevřeny zrenovované drobné stavby v parku s novými expozicemi – Rybárna, Česká chaloupka a Wachhaus. Pro děti je ve 14 hodin připraveno představení „Princezna Čokoláda“ a rodinná hra „Pohádkový Průhonický park“.

Kromě nových expozic a rodinné hře návštěvníky v hlavní sezóně samozřejmě čekají také tradiční akce jako je Jarní běh Průhonickým parkem, Víkend otevřených zahrad, koncerty vážné hudby, provázení po sbírkách Průhonické botanické zahrady či Vinná stezka Průhonickým parkem.

Nové expozice, pohádková rodinná hra
Česká chaloupka si pro svůj romantický vzhled zahrála v několika českých pohádkách. Právě pohádkám, které se v parku natáčely, je věnována expozice uvnitř chaloupky. Návštěvníci si zde mohou zahrát pohádkový kvíz nebo objevit co se skrývá v kouzelné truhle.

Aby cesta za pohádkami do České chaloupky malé návštěvníky bavila, připravil Botanický ústav AV ČR s Neohrano.cz novou rodinnou hru „Pohádkový Průhonický park.“ Trasa vede místy známých filmových záběrů, kde plní děti úkoly. Za jejich splnění dostanou na pokladně drobnou odměnu.

V odlehlejší části parku u rybníka Bořín se nachází strážní domek Wachhaus. Veřejnosti je přístupná přední část domku, do druhé části s dobově zabydleným interiérem je možné nahlédnout dveřním kukátkem. Objekt je nově vybaven lavicemi vybízejícími k odpočinku, od Wachhausu je krásný výhled na hladinu rybníka. 

V prostorách Rybárny vznikly hned dvě nové expozice.

Dřevěná část se věnuje vodnímu prostředí v parku a ekosystémům tekoucích a stojatých vod. Návštěvníci se v ní dozví, jakou funkci má voda v parku, jaké vodní živočichy lze v okolí spatřit, jaké druhy organismů obývají stojaté a tekoucí vody.

Zděná část odhaluje tajemství harmonie Průhonického parku. Jsou zde přiblíženy krajinářské principy zakladatele parku, díky kterým se stal park unikátním místem, právem zapsaným na Seznam světového dědictví UNESCO. Návštěvníci jistě ocení nejen spoustu informací, ale také hracích prvků pro malé i velké.

Nové výsadby
Již od března po celé ploše parku postupně vykvétají nové výsadby statisíců jarních cibulovin. Šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty, řebčíky a ladoňky zpříjemní návštěvníkům procházky probouzející se jarní přírodou. 

Rozsáhlou výsadbou jarních rostlin chceme rozšířit hlavní návštěvnickou sezónu o brzké jarní období. Tato doba je jedinečná pro pozorování probouzející se přírody. Návštěvníci mohou objevovat květy v různých koutech parku od Velkého nádvoří až po nejzazší místa pod hrází Bořína,” říká Jiří Šmída, vedoucí Správy Průhonického parku, Botanického ústavu AV ČR.

1. dubna otevře brány také Průhonická botanická zahrada, která se nachází v areálu Průhonického parku. V den otevření pořádá provázení po sbírkách rostlin kvetoucích na jaře.

Online mapa
Pro lepší orientaci v parku a jako kapesní průvodce po jeho zajímavostech vznikla nová interaktivní mapa. Kromě stávajících vyhlídkových okruhů návštěvníkům nabízí také sezónní a tematické trasy, rozšířené informace o významných dřevinách, zajímavých objektech, jednotlivých partiích apod. Mapa je k dispozici na webu Průhonického parku a v aplikaci Smartguide. 

Vstupenky do parku lze zakoupit na pokladnách u hlavního vstupu a vstupu Hájovna, online nebo v automatu u hlavního vstupu do parku. Parkovací místa návštěvníci naleznou u hlavního vstupu u zámku nebo u vstupu Hájovna. 

Autor / zdroj: Miroslava Dvořáková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.