Nymburk
Oltářní obraz Josefa Vojtěcha Hellicha sv. Jan Nepomucký Almužník z roku 1860 se pomalu chystá na stěhování. Obraz, který se nyní nachází v severní boční lodi kostela sv. Jiljí, se díky snaze Marcely Pachmanové a porozumění a vstřícnosti Římskokatolické farnosti Nymburk vrátí, alespoň dočasně, na své původní místo.
Rada města schválila na svém jednání 15. června smlouvu o výpůjčce. Během prázdnin provede restaurátorka konzervační zásah na oltáři a připraví ho na návrat obrazu. Kolem posvícení si pak oltářní obraz bude moci prohlédnout i široká veřejnost. Smlouva o výpůjčce je zatím uzavřena do roku 2027 s možností prodloužení. Těmto krokům předcházela snaha Marcely Pachmanové, která se o návrat Hellichova obrazu na původní místo bojovala dlouhá léta. Ta k návratu oltářního obrazu řekla: „Kaple je pro mě důkazem, že dějiny se neustále opakují v rytmu života - zánik střídá znovuzrození a naopak. A jen tito němí svědci nás učí nezapomenout. Děkuji, že jsem mohla být při tom a děkuji všem, kteří pomohli.”
Dokud však kaple procházela náročnou rekonstrukcí, nebylo možné k realizaci přistoupit. Na podzim loňského roku už bylo jasné, že nejdůležitější práce jsou dokončené a obraz již nebude tolik ohrožovat stavební shon. Plánu byl naštěstí nakloněn i farář Jaroslav Krajl a místní farníci. Je totiž nutné zdůraznit, že právě díky nymburské farnosti a tomu, že obraz našel v turbulentních časech minulého režimu, kdy kaple sloužila jako skladiště harampádí, útočiště v kostele sv. Jiljí, se nám dochoval dodnes.
„To, že se do kaple navrátí původní obraz mne velmi těší, ta v letošním roce již ožila mnohými akcemi. Konaly se zde nejen koncerty nebo svatební obřady, ale i předávání vysvědčení maturantům, proběhla rozloučení s předškoláky a ocenění nejlepších žáků nymburských škol. Na podzim je v plánu realizace vnitřního osvětlení, což považujeme za velmi důležitý krok, který nám umožní naplno využívat tento krásný prostor. To, jak se dá pracovat s “architekturou světla” jsme se mohli přesvědčit u podobných instalací v sakrálních prostorech. Naším záměrem je mít v kapli moderní osvětlení, které nebude příliš rušit, ale naopak vhodně doplňovat nádherný prostor a při jehož instalaci dojde k co nejmenším stavebním zásahům. A já doufám, že kaple se díky postupné péči města stane jedním z nejvíce vyhledávaných kulturních stánků ve městě,” sdělila místostarostka Stanislava Tichá.
Práce v kapli ale zatím rozhodně nekončí. „V plánu je dále nákup nových židlí, zpřístupnění klenby, je nutné restaurovat kazatelnu a výhledově by bylo vhodné se připravit na rekonstrukci varhan, restaurovat podlahu…, zkrátka práce je dost na několik dalších let,” přiblížila další plány radnice Stanislava Tichá.