Slaný
Psalo se 18. února 1884, když se poprvé otevřely brány nemocnice ve Slaném. Pacienty tehdy přivážely koňské povozy po hliněné cestě, elektřina byla vzácností a lékaři měli k dispozici jen základní nástroje. Dnes se může nemocnice pochlubit špičkovým vybavením, moderními technologiemi i erudovaným personálem. Co se však ani během půl druhého století nezměnilo, je poslání zdravotníků: Pomáhat těm, kteří to potřebují.
K příležitosti oslav 140 let provozu Nemocnice Slaný se v únoru uskutečnil slavnostní galavečer. Poskytl nejen příležitost ohlédnout se za historií, ale také poděkovat všem, kdo se podílejí na každodenním chodu zdravotnického zařízení.
Na nemocnici se šetřilo 50 let
Od první myšlenky na založení nemocnice až do dne, kdy zařízení přivítalo své první pacienty, uplynulo více než půl století. Ačkoli se ve Slaném již dříve nacházely útulky pro chudé nemocné, ti majetní, které trápily nejrůznější neduhy, se obvykle jezdili léčit do Prahy. Stále palčivější potřeba zdravotní péče ve městě vedla k založení sbírky na vybudování slánské nemocnice. Sbírka pro nemocniční fond započala v roce 1830 a po 50 letech čítala přes 25 tisíc zlatých – což stále nebylo dostatek, proto bylo nutné vzít si půjčku.
Zažila světové války, epidemii tyfu i pandemii covidu-19
Stavět se začalo na podzim 1882 a 17. února 1884 byla nová budova slavnostně vysvěcena. Již od druhého dne se začala lůžka pro 84 pacientů postupně zaplňovat. Hned v prvním týdnu provozu nastoupilo do nemocnice 21 nemocných. Staré zdi se staly němými svědky chodu dějin, kdy obyvatele Slaného zasáhly dvě světové války a po osvobození v roce 1945 také vypukla epidemie břišního tyfu, která si vyžádala 72 obětí na životě. Nemocnice musela během let překonat nejrůznější výzvy, včetně potíží s nedostatkem personálu, financí i prostorů, které v roce 1934 vedly k nutnosti přístavby další budovy. Veškeré nástrahy však nemocnice ustála, včetně nedávné pandemie covidu-19.
Od základních nástrojů až po specializované operace
Během 140 let fungování došlo také k překotnému vývoji v oblasti medicíny. Nemocnice pamatuje, když se objevil první rentgenový snímek, příchod antibiotik, rozvoj chirurgických metod i moderních diagnostik. „Pokrok je opravdu neuvěřitelný. Dnes máme ve slánské nemocnici nejpokročilejší magnetickou rezonanci, používáme moderní postupy v porodnictví a dokážeme provádět i natolik specializované zákroky, jako je kupříkladu náhrada ramenního kloubu,“ vyjmenovává ředitel Nemocnice Slaný MUDr. Štěpán Votoček některé z mnoha zázraků medicíny, o kterých se naši předci na konci 19. století ani neodvažovali snít.
Modernizace pokračuje
Vývoj ovšem nelze zastavit, proto se i slánská nemocnice stále posouvá dál. „Letos například plánujeme rekonstrukci ortopedických operačních sálů, díky které se rozšíří kapacity a vznikne špičkové ortopedické pracoviště odpovídající nejvyšším standardům. Jako první v republice také otevíráme dětský stacionář, který nebude součástí dětského oddělení, ale bude fungovat zcela samostatně. Umožní dětem plánovanou léčbu v bezpečném a komfortním prostředí bez nutnosti hospitalizace,“ nastiňuje další rozvoj Nemocnice Slaný MUDr. Votoček.
Srdcem nemocnice jsou vždy lidé
Slánská nemocnice v současnosti zajišťuje spádovost pro přibližně 120 tisíc lidí s přesahem do Ústeckého kraje. Pro tyto pacienty je možnost dostupné kvalitní zdravotní péče velmi důležitá. „Rád bych poděkoval především všem našim lékařům, zdravotním sestrám i dalšímu personálu, který se na chodu nemocnice podílí. Máme více než 400 zaměstnanců, kteří svou práci dělají srdcem a vidí v ní své životní poslání. Právě díky nim můžeme našim pacientům a jejich rodinám zajistit bezpečnou, dostupnou a moderní péči,“ uzavírá ředitel MUDr. Votoček.