KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Štola Halíře krom svých temných zákoutí nabídne i ukázky moderních hornických prací
 
Autor / zdroj foto: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy – Štola Halíře

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy – Štola Halíře / Pohoří

Halířská štola, která byla vyražena při posledním velkém geologickém průzkumu v jílovského revíru, představuje ukázku moderních hornických prací a na rozdíl od ostatních štol provozovaných muzeem má bezbariérový přístup.

Ražba zdejší štoly vedené z údolí Turyňského potoka proběhla v létech 1949 – 1950 v rámci průzkumu celého jílovského zlatonosného revíru. Ve stejné době byla v západní části Halířů zpřístupněna stará štola ražená směrem na východ z údolí Chotouňského potoka. Zmáhání staré štoly neposkytlo žádné zajímavé výsledky. Nová halířská štola, která svou délkou cca 270 metrů otevřela celé žilné pásmo, podfárala rozsáhlé povrchové zbytky, možná středověkých prací.

Vzhledem k zachovalosti podzemních prostorů (bez větších závalů), nepřítomnosti podzemních vod a pěkným ukázkám starých prací, které byly štolou zastiženy, vybralo Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Novou halířskou štolu ke zpřístupnění veřejnosti. Svou roli sehrálo také krásně zachované pinkoviště na hřbetu Halířů, výhodná poloha při značených turistických cestách na okraji nejhezčího lesního komplexu v blízkém okolí Prahy – Hornopožárského lesa.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.