KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum středního Posázaví nabízí dřevorubeckou expozici či "Babiččiny kočárky"
 
Autor / zdroj foto: Muzeum středního Posázaví

Muzeum středního Posázaví / Rataje nad Sázavou

Infocentrum a Muzeum v Ratajích nad Sázavou je umístěno na Ratajském zámku a je součástí prohlídky zámku. Stálá expozice o historii Rataj a okolí je doplněna expozicí "Babiččiny kočárky". Dále můžete najít i expozici dřevorubectví. V Ratajském zámku můžete také navštívit půdní prostory, kde je ke shlédnutí sbírka Jaroslava Navrátila a rodiny Vaňhalovi na téma "Život na vesnickém dvorku".

Původní tzv. horní gotický hrad ze 14. století byl v 16. století renesančně přestavěn. Roku 1675 postavil František Maxmilián z Talmberka za účasti stavitele O. de Guarde zámek. Trojkřídlá patrová budova byla vybudována na půdorysu tvaru písmene U. Jižní křídlo, které bylo původně gotické, bylo přestavěno renesančně, západní a severní křídlo je raně barokní s arkádovým nádvořím. Nad průjezdem v západním křídle najdete erb pánů z Talmberka, na střeše je věžička s lucernou. Před západním průčelím zámku stojí trojkřídlá budova bývalého renesančního pivovaru.

V prostorách zámku je umístěna pošta, infocentrum, muzeum Středního Posázaví a výstavní prostory sloužící k pořádání sezoních výstav. Provozovatelem je Městys Rataje nad Sázavou. Zajímavostí prohlídkového okruhu je zpřístupnění sklepního středověkého prostoru zvaného Loch.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.