KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Městské muzeum a knihovna Čáslav – Výstavní síň.
Městské muzeum a knihovna Čáslav – Výstavní síň
Městské muzeum a knihovna Čáslav – Výstavní síň. 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum a knihovna Čáslav

Městské muzeum a knihovna Čáslav – Výstavní síň / Čáslav

Městské muzeum a knihovna Čáslav nabízí tři expozice – přírodovědnou, umělecko-průmyslovou a národopisnou. První dvě si zachovaly původní interiérové vybavení, malířskou výzdobu a především původní sbírkové fondy.

Ve vestibulu v přízemí městského muzea jsou zazděny dva nálezy z archeologických výzkumů prováděných Včelou Čáslavskou v letech 1896 – 1897 v Drobovicích ( 3 km od Čáslavi ) – kované železné gotické dveře a náhrobek. Tyto exponáty jsou památkou na komendu řádu německých rytířů, která zanikla za husitských válek.

Z přízemního vestibulu se po schodišti dostanete do prvního patra. Malba nad schodištěm zachycuje vznášející se múzu dějepisectví Clio, dceru boha Dia a bohyně Mnémosyny v uměleckém provedení místního akademického malíře Aloise Vraného, který je autorem i nástropní malby zobrazující významné čáslavské rodáky – hudebního skladatele Jana Ladislava Dusíka, botanika Filipa Maxmiliána Opitze, advokáta Jana Zikmunda, jednoho ze zakladatelů Včely Čáslavské,  a předsedu čáslavské záložny Klimenta Čermáka st.


Přirodovědná expozice
Je dochována v původní podobě z 19. století. Základem expozice se stal dar Josefa Kaunického – celkem asi tisíc exponátů, které zakoupil od našich předních cestovatelů za své úspory a později daroval městu. Velmi kvalitně preparované exempláře jsou instalovány do dobových vitrín, které byly zhotoveny místním truhlářem podle vzoru v Britském muzeu v Londýně. Za pozornost návštěvníků stojí vedle zvířat z celého světa zejména vzácná sbírka kolibříků.

Umělecko – průmyslová expozice
Zde můžete obdivovat především sbírky harrachovského skla. Hrabě Harrach byl předsedou krajského hospodářského spolku a majitelem sklárny v Novém Světě, založené v roce 1712. Od hraběte zakoupil Kaunický kolekci skla, která dnes tvoří významný historický celek. Vedle skla může expozice nabídnout soubor cínu, keramiky, porcelánu, čáslavských toufarů, pernikářských a kamnářských forem.

Exponátům z Dálného východu dominují dvě samurajská brnění. Cenné jsou i mineralogicko-geologické sbírky obsahující četné unikáty z Čáslavska. Heraldická výzdoba sálu zobrazuje znaky rodů sídlících v Čáslavském kraji. Vzorem pro tuto práci bylo heraldické dílo Krále z Dobré Vody.

Národopisná expozice
Tato expozice byla zpřístupněna od 1.4. 2005 a přibližuje život v chalupě a život na vesnici v období konce 18 a počátku 19. století.


Z historie muzea
Městské muzeum v Čáslavi, které patří mezi nejstarší venkovská muzea v Čechách, sídlí v jednopatrové novorenesanční budově postavené přímo pro muzejní účely v roce 1884. Budovu projektoval ing. František Tetřev a nákladem 23 000 zlatých postavil stavitel František Skřivánek. Veřejnosti byla zpřístupněna 22. listopadu 1885.

Do nové patrové novorenesanční budovy s kopulí, která nese symbol české státnosti (zlacenou kopii Svatováclavské koruny), byly přeneseny bohaté přírodovědné sbírky Josefa Kaunického (1820 – 1908), mecenáše muzea, jenž daroval městu roku 1881 rozsáhlou sbírku přírodnin a sbírky shromážděné muzejním a archeologickým spolkem Včela Čáslavská. Obě tyto složky však pracovaly po dlouhé období zcela odděleně. Sloučeny byly v roce 1910. Původní exponáty se dochovaly do současnosti a jsou vystaveny v dobových vitrínách. Dokumentují způsob prezentace sbírek v 19. století i někdejší formy muzejní práce.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.