KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Melicharovo vlastivědné muzeum umožňuje vyzkoušet si, jak se mlelo obilí na zrnotěrce nebo jak se psalo na voskové tabulky
 
Autor / zdroj foto: Melicharovo vlastivědné muzeum

Melicharovo vlastivědné muzeum / Unhošť

Melicharovo vlastivědné muzeum pořádá výstavy, besedy a přednášky pro veřejnost na různá témata z oblasti historie, cestování, přírodních zajímavostí a umění. Návštěvníci si tady vyzkouší, jak se mlelo obilí na zrnotěrce, jak se psalo na voskové či břidlicové školní tabulky. Mohou si také sáhnout na repliky pazourkových nástrojů.

V prvním patře muzea můžete najít malou vlastivědnou expozici, kde zároveň probíhají přednášky pro veřejnost a programy pro školy. Prostory v přízemí slouží jako galerie pro krátkodobé výstavy různého zaměření (historie, lidové tradice, umění...). V přízemí muzea naleznete také Informační centrum města Unhoště.

V expozici si můžete vyzkoušet jak se mlelo obilí na zrnotěrce, jak se psalo na voskové tabulky, břidlicové školní tabulky, psaní husím brkem a můžete si i sáhnout na repliky pazourkových nástrojů. V muzeu je nejmenším návštěvníkům volně k dispozici Melicharův vlastivědný kufr. Najdou v něm pracovní listy a omalovánky, týkající se předmětů v muzejní expozici.

Muzem ve spolupráci s lektorkou Barborou Nývltovou pořádá "Výtvarné hrátky v muzeu" pro děti. Téma hrátek souvisí většinou s vybranými předměty ze sbírek, nebo s probíhající výstavou.


Z historie muzea
Unhošťské muzeum se řadí mezi instituce místního významu. Jeho počátky jsou spjaté s osobností Františka Melichara. Tehdejší učitel na místní škole zorganizoval v okolních obcích sbírku starožitných předmětů a jiných památek pro Národopisnou výstavu českoslovanskou, která se konala v Praze roku 1895. Když byly předměty po skončení výstavy navráceny, uložil jejich část ve škole a vytvořil tak základ muzejních sbírek. Roku 1912 město vyčlenilo v budově radnice čp. 1 jednu místnost pro jejich vystavení. Tím oficiálně vzniklo Městské museum a Melichar se stal prvním správcem jeho sbírek.

V roce 1953 začal při muzeu působit Vlastivědný kroužek. Jeho členové pečovali o muzejní sbírky a rozšiřovali je, začali vydávat časopis Zprávy Melicharova městského musea (na jejich tradici později navázaly Muzejní listy a Listy z Unhošťska) a dalšími způsoby prováděli osvětu mezi veřejností.

Po Jindřichu Wolffovi se dobrovolným správcem stal Václav Šefčík. Poté, co roku 1979 zanechal veškeré veřejné činnosti, hrozilo převedení sbírek do Okresního muzea v Kladně, což by znamenalo zánik unhošťského muzea. K tomu naštěstí nedošlo - město uvolnilo budovu staré radnice. Od roku 1981 probíhaly zároveň stavební práce a stěhování sbírek, později jejich odborné ošetření a katalogizace. Mezitím se unhošťské muzeum stalo pobočkou Okresního muzea v Kladně. Oficiální otevření proběhlo v květnu 1986, v rámci oslav dvoustého výročí udělení statutu města městečku Unhošti. K poslední organizační změně došlo v prosinci 1991, kdy bylo muzeum odděleno od Okresního muzea v Kladně a jeho zřizovatelem se stal Městský úřad v Unhošti.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.