KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Mladoboleslavský hrad.
Muzeum Mladoboleslavska - Mladoboleslavský hrad
Mladoboleslavský hrad. 
Autor / zdroj foto: Muzeum Mladoboleslavska - Mladoboleslavský hrad

Muzeum Mladoboleslavska - Mladoboleslavský hrad / Mladá Boleslav

Mladoboleslavský hrad je otevřený celoročně a nabízí návštěvníkům stálé expozice Venkov v proměnách času, Barokní dílna rodu Jelínků a rovněž dlouhodobé i časové výstavy na nejrůznější témata.

Stálé expozice na mladoboleslavském hradě jsou věnovány různým tématům z regionální historie. Expozice Venkov v proměnách času představuje historický a kulturní vývoj Mladoboleslavska od konce 18. do počátku 20. století. V expozici můžete nahlédnout například do interiéru venkovského stavení nebo hostince, přiblíží se Vám zde svět dětské i dospělé zábavy a seznámíte se i s řadou řemesel typických nejen pro venkov, ale i pro města a městečka regionu.

Čepce, šátky, pleny – lidový mladoboleslavský kroj netradičně
Nepostradatelnou součástí tradičního ženského lidového oděvu jsou rozmanité pokrývky hlavy, které symbolizovaly nejen sociální postavení svých nositelek. Na Mladoboleslavsku ženy nejčastěji nosily bohatě zdobené čepce, jejichž rozsáhlý soubor je uložen ve sbírkách mladoboleslavského muzea. Kdo a proč je nosil, kdo je vyráběl a jak? Jak byly drahé či z jakých materiálů byly tvořeny? Nejen to se dozvíte na dlouhodobé výstavě, která tyto jedinečné památky představuje v nečekaných místech a vztazích a souvislostech.

Venkov v proměnách času
Poznejte život na vesnici a v menších městech Mladoboleslavska v 19. a v 1. polovině 20. století. Jednotlivé  části se věnují venkovskému domu, samosprávě i slavnostem a zábavám, které střídaly všední dny vyplněné běžnou prací.

Barokní dílna rodiny Jelínků
Čeká na vás soubor dřevěných plastik zhotovených členy rodiny Jelínků pro sakrální prostory v Mladé Boleslavi a jejím blízkém okolí. Rodinný sochařský ateliér Jelínků, sídlící v nedalekých Kosmonosích, zde pracoval od sedmdesátých let 17. století nepřetržitě až do počátku 19. století. Osobitá díla jelínkovské dílny najdeme nejen na Mladoboleslavsku, ale i na Jičínsku, Semilsku, Turnovsku či Liberecku. Boleslavští patrioti jistě uvítají možnost spatřit obrovité plastiky andělů z jelínkovské dílny, které patřily k původnímu vybavení hlavního oltáře boleslavského kostela sv. Havla. Půvabný je také soubor drobných sošek Čtrnácti svatých Pomocníků zhotovený pro kostel v Dobrovici a zapůjčený z depozitáře Biskupství litoměřického.


Z historie hradu
Počátky hradu spadají zhruba do 2. poloviny 10. století. Základy nynější podoby hradu byly vybudovány na přelomu 15. a 16. století. V 16. století byl hrad přebudován do podoby reprezentativního renesančního sídla. Tuto jeho podobu ovšem zničila třicetiletá válka a především přestavba na kasárnu, ke které došlo ve 2. polovině 18. století.

Armádě hrad sloužil až do roku 1953. Tragickou vsuvkou v jeho historii byla léta nacistické okupace, kdy na hradě fungovalo internační středisko pro Židy z Mladé Boleslavi i okolí. Poté, co hrad opustila armáda, byl využíván jako sklad textilu a teprve v roce 1973 se dočkal rekonstrukce a důstojného využití jako sídlo muzea.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.