KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Zámek Louňovice pod Blaníkem.
Uvnitř zámku je k vidění expozice věnovaná Louňovicím, Blaníku a archeologickému výzkumu bývalého kláštera
Zámek Louňovice pod Blaníkem. 
Autor / zdroj foto: Městys Louňovice pod Blaníkem

Zámek Louňovice pod Blaníkem – Muzeum / Louňovice pod Blaníkem

Ve stálé archeologické expozici v Louňovicích, která má pojmenování „Nejstarší dějiny Louňovic pod Blaníkem ve světle historicko-archeologického výzkumu“, je instalován ve velké úplnosti celý výsledek déle než 25letého archeologického výzkumu jak v Louňovicích, tak i na obou Blanících.

Úplný je soubor všech rekonstruovaných středověkých nádob z louňovického klášteřiště, jeho osady i z obou Blaníků, nevyjímaje vzácné užitkové nádoby zdobené gotickými nápisy, které jsou louňovickou specialitou. Ve výběru jsou pak vystaveny i jiné výzkumem objevené památky. S výjimkou prvé vstupní místnosti, která je věnována národní hoře Blaníku a památkám na ní nalezeným, je jinak expozice sestavena chronologicky a to tak, že druhá místnost seznamuje s nálezy z doby počátků louňovického kláštera a jeho osady ve 12. a 13. století.

Třetí sál dokumentuje v archeologických nálezech dobu hospodářského vrcholu kláštera a jeho ekonomického zázemí ve 14. a 15. století a pak jeho náhlý zánik na samém počátku husitských válek. V tomto sále jsou vystaveny i nálezy ze zjišťovacího výzkumu na Malém Blaníku.

Čtvrtá, poslední místnost, se nachází v rondelu louňovického zámku a jsou v ní instalovány nálezy z doby po zániku kláštera roku 1420, kdy se po odchodu církevní vrchnosti začaly Louňovice za šlechtických majitelů (Skuhrovští a Říčan) vyvíjet v dnešní městečko.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.