KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Hrad Kokořín.
Z Kokořínu je vidět na potok Pšovka, obec a Velký Beškovský kopec
Hrad Kokořín.  
Autor / zdroj foto: rozhlednovymrajem.cz

Rozhledna Kokořín / Kokořín

Kokořínský hrad je z větší části skryt pod okolním obzorem. Z jeho rozhledny je tak vidět jen do údolí, ve kterém teče potok Pšovka. Na jihu pak obec Kokořín a na severu Velký Beškovský kopec.

Hrad Kokořín byl vystavěn v první polovině 14. století na vysokém ostrohu uprostřed Kokořínského dolu, tvořeného kvádrovými pískovci. Přestože převyšuje dno dolu téměř o sto metrů, je z větší části stále skryt pod okolním obzorem. Kvůli tomu není z mohutné osmatřicetimetrové válcové věže s typickou kamennou helmou, kromě výhledů na údolí potoku Pšovky, téměř žádný výhled. Výjimku tvoří obec Kokořín na jihu a plochý Velký Beškovský kopec na severu.

Na dno dolu lze dojet příkrým sjezdem ze tří směrů – od obce Kokořín, Kaniny nebo ze Mšena, naopak téměř po rovině se dá na dno dolu dojet podél Pšovky od severu z Dubé nebo od jihu z Mělníka. K samotnému hradu stoupá od potoka kilometr dlouhá úzká a malými kostkami vydlážděná silnice do příkrého kopce. Ve druhé serpentině je dokonce proražen krátký tunel. Posledních tři sta metrů je písčitokamenitá cesta.

Suvenýry si můžete koupit v pokladně hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.