KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna na hradu Český Šternberk.
Kvůli vysokým stromům je z tzv. bateriové věže vidět pouze řeka Sázava
Rozhledna na hradu Český Šternberk.  
Autor / zdroj foto: rozhlednovymrajem.cz

Rozhledna Český Šternberk / Český Šternberk

Jižní část hradu Český Šternberk chránila takzvaná bateriová věž s ostrým břitem otočeným k jihu. Výhled z otevřeného ochozu ve výšce 13 metrů je kvůli vysokým stromům možný pouze východním směrem na údolí řeky Sázavy.

Gotický hrad z poloviny 13. století, který byl postupně přestavěn na zámek se tyčí na vysokém skalním ostrohu na levém břehu Sázavy.

Jižní část hradu chránila takzvaná bateriová věž s ostrým břitem otočeným k jihu.

Výhled z otevřeného ochozu ve výšce 13 metrů je kvůli vysokým stromům možný pouze východním směrem na údolí řeky se stejnojmennou obcí a hlavní přístupovou komunikací a železnicí a západním směrem na telekomunikační stožár Vrchy nad Divišovem.

Přestože se hrad vypíná vysoko nad hladinou Sázavy, leží stále ještě hluboko pod vrcholky okolních kopců. Proto i příjezd k němu vede z prudkého kopce od jihozápadu z Divišova nebo z opačné strany od severovýchodu z Uhlířských Janovic. Ze záchytného parkoviště nad obcí se odbočí na úzkou asfaltku, po níž se po 400 metrech zdolá příkré stoupání až k horní odbočce do hradu. Zde se musí asfaltka opustit a dál se pokračuje 250 metrů po kamenité cestě až pod věž, která se pak v závěru od jihovýchodu celá objede. Posledních pár metrů je těžko sjízdný strmý kamenitý úsek.

Suvenýry si můžete koupit v pokladně věže a v hradní pokladně. Občerstvení pak v objektu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.