KAM NA VÝLET / Jeskyně a podzemí

Chrustenická šachta.
V dole je k vidění řada unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví a lomařství
Chrustenická šachta. 
Autor / zdroj foto: chrustenicka-sachta.cz

Chrustenická šachta / Chrustenice

Železnorudný důl Chrustenice patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (oblasti západně od Prahy). V současnosti je tady k vidění řada unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví a lomařství v této oblasti.

Železnorudný důl Chrustenice patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (oblasti západně od Prahy). Důl měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 metrů, tj. 120 metrů pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb je v současnosti shromážděna řada unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví a lomařství v této oblasti. Součástí prohlídky je i jízda důlním vlakem. Důl je v dnešní době zpřístupněn nejen turistům, ale i potápěčům. Stálá expozice o lomech Amerika - Mořina před vchodem do podzemí. Na jaře roku 1996 se zde natáčely epizody televizního seriálu Zdivočelá země, film Bumerang, v roce 1997 televizní seriál Motel Anathema a v březnu roku 2000 druhé pokračování Zdivočelé země.

Do vzdálenosti jednoho kilometru od dolu se nachází několik restaurací a obchodů, nádraží ČD Loděnice a nájezd na dálnici Praha-Beroun. Obec Loděnice může být východiskem k turistickým výletům do oblasti Svatého Jana pod skalou (5 km), na Chrustenické koupaliště (2 km), k lomům Amerika-Mořina (7 km), ke skanzenu Solvayovy lomy (3 km), k soukromé sklárně Glasstar Nenačovice (3 km) a vůbec k celému Českému krasu. Z centra Prahy sem lze autem dorazit za 30 minut.

Více informací včetně provozní doby a cen vstupného najdete na webu Chrustenické šachty.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.