KAM NA VÝLET / Agroturistika, farmy

Expozice Domu přírody Blaník.
Dům přírody Blaníku představuje přírodu CHKO Blaník i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku
Expozice Domu přírody Blaník.  
Autor / zdroj foto: dumprirody.cz

Dům přírody Blaníku / Kondrac

Nedaleko Kondrace pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku. Dům přírody Blaníku nabízí také výukové programy pro děti z mateřských škol i žáky základních škol.

Dům přírody byl postaven v roce 2015 Návštěvníci zde naleznou expozici věnovanou přírodním, geologickým a kulturně historickým zajímavostem Podblanicka. Blíže poznají některé typy přírodních stanovišť v oblasti, rostliny, které zde rostou a živočichy, kteří zde žijí.

Zajímavou formou se návštěvníci seznámí s legendou o blanických rytířích – průvodcem a maskotem Domu přírody Blaníku je blanický rytíř. Dům přírody nabízí jak hravé prvky pro děti, tak hlubší informace o regionu.

Nejzajímavějším a z hlediska realizace nejnáročnějším exponátem Domu přírody je interaktivní model krajiny Blanické brázdy mezi Sázavou a Mladou Vožicí. Model představuje návštěvníkům nejen tvar a strukturu této příkopové propadliny, ale také přírodní i kulturní zajímavosti na jejím území.

Dům přírody Blaníku nabízí také výukové programy pro děti z mateřských škol a žáky základních škol.

Pro mateřské školy
S rytířem pod Blaníkem (pro předškolní děti)
Postava blanického rytíře provede děti prožitkovým programem v okolí Domu přírody Blaníku. Děti si zahrají několik pohybových a smyslových her v přírodě a také se seznámí s prostředím lesa a života v něm. Nebude chybět prohlídka Domu přírody a jeho expozice. Program může sloužit také jako motivace pro následný výlet na vrchol Blaníku, který můžete s dětmi po programu uskutečnit. Program probíhá v terénu, proto je zapotřebí, aby byly děti přiměřeně vybaveny vhodnou obuví a oblečením.
Kdy programy probíhají: září – říjen, duben – červen 
Místo: Okolí Domu přírody Blaníku
Co s sebou: Oblečení a obuv do terénu
Délka programu: zhruba 90 minut
Cena: 45 Kč / 1 žák
Tento program nelze v případě špatného počasí realizovat. 

Pro 1. stupeň základních škol
Ekohrátky pod Blaníkem (I. stupeň ZŠ)
Program zprostředkovává dětem zážitek z přírody a pomocí her a dalších aktivit je také seznamuje s přírodou v okolí Blaníku a její ochranou. Součástí programu je také prohlídka Domu přírody Blaníku a jeho expozice. Program může sloužit také jako motivace pro následný výlet na vrchol Blaníku, který můžete s dětmi po programu uskutečnit. Program probíhá v terénu, proto je zapotřebí, aby byly děti přiměřeně vybaveny vhodnou obuví a oblečením.
Kdy programy probíhají: září – říjen, duben – červen
Místo: Okolí Domu přírody Blaníku.
Co s sebou: Oblečení a obuv do terénu
Délka programu: zhruba 90 minut
Cena: 45 Kč / 1 žák
Tento program nelze v případě špatného počasí realizovat. 

Pro 2. stupeň základních škol
Blaník známý, neznámý (pro II. ZŠ)
Žáci v programu využívají expozici Domu přírody Blaníku, ve které se seznámí s přírodou Podblanicka, její ochranou a také s kulturním významem hory Blaník. Získané informace následně využijí při hře Podblanické „Riskuj“. Program může sloužit také jako motivace pro následný výlet na vrchol Blaníku, který můžete s žáky po programu uskutečnit.
Kdy programy probíhají: září – listopad, březen – červen
Místo: Dům přírody Blaníku včetně venkovní geologické expozice.
Délka programu: zhruba 90 minut
Cena: 45 Kč / 1 žák 

Provozovatelem Domu přírody Blaníku je Český svaz ochránců přírody Vlašim.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu dumprirody.cz.

Autor / zdroj: dumprirody.cz

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.