KAM NA VÝLET / Agroturistika, farmy

Do Hradce Králové na výpravu do železniční minulosti
 
Autor / zdroj foto: Signal Mont

Expozice sdělovací a zabezpečovací techniky Českých drah / Hradec Králové

Jak vypadala železniční dopravní kancelář z dob rakouského mocnářství, se můžete zajet podívat do Hradce Králové. Je součástí Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky Českých drah, která je považována za jedinečnou svého druhu v Evropě.

Unikátní sbírkou zařízení sdělovací a zabezpečovací techniky z období počátků železnice až do konce 20. století se může pochlubit Hradec Králové. Před lety si expozici vývoje železničních sdělovacích a zabezpečovacích zařízení mohli zájemci prohlédnout v městečku Vidnava nedaleko polských hranic ve výběžku severně od lázeňského města Jeseník. Odlehlost této lokality a s ní spojená špatná dostupnost ale vedly k rozhodnutí hledat vhodnější prostory pro jedinečnou muzejní sbírku.

Nakonec se právě takové vhodné objevily v areálu firmy Signal Mont s. r. o. (v bývalých Sdělovacích a zabezpečovacích dílnách) v Hradci Králové. Ke slavnostnímu otevření muzea v nových prostorách došlo 22. června 2001. Kromě bezbariérového přístupu se královéhradecká expozice mohla pochlubit řadou nových exponátů, některé z nich zapůjčilo i Národní technické muzeum v Praze.

A co tedy v muzeu uvidíte? Venkovní část expozice je vyhrazena pro kolekci mechanických a světelných návěstidel, předvěsti, zvonkovou návěst, přejezdové zabezpečovací i další venkovní zařízení. Ve vnitřních prostorách najdete hned v prvním sále již zmíněnou dopravní kancelář z počátku 20. století s původním vybavením.

Následují místnosti, ve kterých se seznámíte s vývojem jednotlivých prvků zabezpečovací techniky od těch nejstarších až po prvky dosud používané. V prostorné hale si můžete prohlédnout originály mechanických, elektromechanických a elektrodynamických zabezpečovacích zařízení. Další sály jsou věnovány sdělovací technice a jejímu vývoji. Kromě telefonních přístrojů a zařízení nechybí telegrafní přístroje, dálnopisné stroje, rozhlasová a další měřící zařízení či automatická telefonní ústředna.

K výjimečnosti muzejní sbírky přispívá i to, že kromě jediného sálu (zařízeného jako dopravní kancelář z počátku 20. století) se návštěvníci mohou mezi exponáty volně pohybovat a dokonce si vlastnoručně vyzkoušet jejich funkci. A v případě pochybností, k čemu a jak zařízení sloužilo, rádi pomohou kvalifikovaní a vysoce fundovaní průvodci. 

Podrobnější informace zájemci najdou zde

Autor / zdroj: České dráhy

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.