KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Veltrusy osloví hlavně cyklisty, krajinářský park se vyplatí projet na kole. Zážitkem je i projížďka koňským povozem
 
Autor / zdroj foto: Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy / Veltrusy

Romantická krajina, líný tok řeky Vltavy, divoký lužní les, malebné staleté stromy na skrytých loukách, zlatavá pole obilí i zdánlivě zapomenutá zákoutí se sochami a pavilony, kde se zastavil čas. To vše v sobě skrývá veltruský zámecký park, jeden z největších zámeckých parků u nás.

Aristokracie: začátek konce
Pohleďte do života a osudů posledních majitelů veltruského panství. Jimi byli Karel a Livie Chotkovi, které sem jako své dědice pozval v roce 1921 hrabě Arnošt Chotek, poslední člen veltruské linie rodu. V těchto autentických prostorách se na konkrétních příkladech hrabat Chotků šířeji seznámíte se šlechtickým prostředím, rolí šlechty ve státní správě nebo jejím životním stylem.

Výstava Míry, váhy, závaží na zámku vám ukáží
Seznamte se s historií měření a vážení, ale i se způsoby kontroly přesnosti měřidel a boje proti nepoctivým výrobcům a obchodníkům. Své místo zde má i část věnovaná využití měr a vah na veltruském hospodářství hraběcí rodiny Chotků.

Cykloprohlídka
Romantická zákoutí s drobnými pavilony, rozmanité mosty přes Mlýnský potok, divočina lužního lesa nebo pohledy do místních polí, luk a sadu. To vše objevíte s komentovanou cykloprohlídkou po zámeckém parku. Přírodně krajinářský park se rozkládá na říčním ostrově o rozloze téměř tři sta hektarů. Cykloprohlídka o délce 9 kilometrů je tak ideálním způsobem, jak si celý areál prohlédnout.

Dále na vás čeká například prohlídka historických kočárů, kde si můžete prohlédnout typický vozový park z přelomu 19. a 20. století, který se využíval na středně velkém panství, jakým byly i Veltrusy.


Z historie zámku
Reprezentační sídlo pro Václava Antonína Chotka začalo vznikat v roce 1704. Zámek byl od počátku budován s velkorysou barokní koncepcí jako komplex výškově odstupňovaných budov obklopujících čestný dvůr podle osy sever – jih. Hlavní budovu tvořilo střední válcové jádro, jež přesahovalo o výšku jednoho patra čtyři paprskovitě z něj vybíhající jednopatrová křídla (ondřejský kříž). V prvním patře se nacházely reprezentační prostory tzv. "panského patra". Čestný dvůr byl na severu uzavřen řadou alegorických soch, představujících měsíce a roční doby z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Ve své původní podobě patřil veltruský zámek k nejvýznamnějším dílům vrcholného období barokní architektury v Čechách, a to i přes jeho pozdější úpravy.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.