KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Hořovice zaujme nejmenší návštěvníky především výstavou historických hraček
 
Autor / zdroj foto: Zámek Hořovice

Zámek Hořovice / Hořovice

Proč se musel kníže Friedrich Wilhelm vzdát pro lásku krásné Gertrudy nejdříve vlastní rodiny a potom i vlasti? Který jiný zámek ukrývá trosky letadla? Jakou branou vchází slunce? S čím si hráli malí princové a princezny? To vše zjistíte na zámku v Hořovicích!

Soukromá apartmá
Základní prohlídkový okruh. Prohlídka představuje v prvním patře zámku patnáct pokojů, autenticky vybavených obytných místností posledních šlechtických majitelů zámku a v přízemí prostory pro služebnictvo.

Hry a hračky malých aristokratů
Hned ve vstupní místnosti vás čeká jeden z nejvzácnějších exponátů celé výstavy – domeček pro panenky z majetku rodiny Valdštejnů, pocházející ze 17. století. První část výstavy je věnovaná malým slečnám a jejich největším zálibám – tedy panenkám a vším, co s nimi souviselo. Najdete tu tedy i nábytek, porcelán a nádobí všeho druhu.

V další části se mohou těšit mladí pánové, kteří byli odmala vychováváni pro vojenskou nebo diplomatickou kariéru a bylo třeba u nich rozvíjet logické myšlení a strategii. K tomu jim sloužilo nepřeberné množství deskových her a hlavolamů, které většinou pocházely z Asie. Uvidíte zde například čínskou hru mah-jong, skládající se ze 144 bambusových kamenů podobných našemu dominu. K mužské zábavě samozřejmě patřily i hazardní hry, jako ruleta, nebo karty, které zde najdete v několika velikostech, tvarech a variacích.


Z historie zámku
Starý zámek Hořovice stojí na místě někdejšího gotického hradu, založeného na přelomu 13. a 14. stol. Hrad byl majetkem pánů ze Žerotína, krále Václava IV. a za husitských válek Ondřeje Hulera. V době třicetileté války bylo město se zámkem vypáleno a vydrancováno Švédy. Zámek byl opraven v roce 1648 za Bořity z Martinic. Hořovice pak připadly v dědictví hrabatům z Vrbna a ti se rozhodli postavit si nový pohodlnější zámek.

Hořovický Nový zámek je barokní stavba ze začátku 18. stol. Vzhled zámku se změnil po roce 1852, kdy se stal jeho novým majitelem hesenský kurfiřt Friedrich Wilhelm I., který vtiskl interiérům druhorokokovou a klasicistní podobu. Hlavním autorem proměn byl kasselský dvorní architekt Gottlob Engelhardt.

Můžete se těšit na červený salonek, zelený salon a také velkou jídelnu s úpravu ve stylu druhého rokoka. Zaujme i oválná knihovna s přibližně 4.000 svazky. Pro milovníky lovu a honu je zde lovecký salon vyzdobený tapetami s loveckými výjevy, pak zlatý salonek se štukovou výzdobou a galerií miniaturních portrétů. Dále můžete navštívit pracovnu Rudolfa z Vrbna, hudební salon a salon přijímací, kde je deponována cenná ručně malovaná katastrální mapa zdejšího panství z roku 1756. Ve východním křídle je situován soukromý byt posledních majitelů. Zámek obklopuje anglický park, založen v 18. století, kde roste řada cenných stromů.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.