EKONOMIKA / Investice

První část regenerace sídliště Jankovice se blíží do finále
 
Autor / zdroj foto: Petr Černohous

NYMBURK

Po revitalizaci starého sídliště přišly na řadu Jankovice. Nová podoba lokality nabídne moderně řešené křižovatky, navýšení parkovacích míst, nové veřejné osvětlení, mobiliář i další kontejnerová stání. Projekt zahrnuje úpravu vnitrobloků na klidový park a bohatou výsadbu zeleně. V této chvíli řidiči projíždějí opraveným úsekem ulic Růžová a Sadová.

Samotná revitalizace Jankovic je podobně jako u starého sídliště rozdělená na několik částí, celkem do pěti etap. V březnu 2020 proběhlo výběrové řízení na zhotovitele stavby I. etapy s elektronickou aukcí. V té se podařilo dosáhnout výsledné ceny pro úvodní etapu revitalizace ve výši 21 milionů korun. To byla cena o 2,9 milionu korun nižší než cena předpokládaná. Vybraným zhotovitelem se stala společnost SOVIS CZ, a. s., z Hradce Králové, která už v polovině května zahájila práce.

Dne 12. května se občané seznámili s harmonogramem plánovaných prací. Setkání přímo v Jankovicích iniciovala radnice, přítomni byli stavbyvedoucí, vrchní strážník Městské policie Nymburk, ředitel Technických služeb a technický dozor stavby. Zodpovídali otázky pokládané z řad veřejnosti a obyvatelé sídliště dostali kontakty na pověřené osoby, kdyby bylo třeba. V rámci stavebních úprav došlo k výměně povrchu vozovky, vybudování nových parkovacích stání a chodníků, kontejnerových stání, dopravního značení a veřejného osvětlení. V červnu už byly stavební práce v plném proudu a pokračovaly podle harmonogramu. Problémem se stalo pro místní parkování. Ve spolupráci s Technickými službami Nymburk se podařilo rychle zajistit pro obyvatele v exponované části sídliště náhradní parkoviště, kde mohli dočasně parkovat své vozy. Místo se nacházelo v prostoru bývalé výtopny, k určení přesné polohy měli řidiči k dispozici plánek a byli o této možnosti opakovaně informováni.

 

První část revitalizace prostoru sídliště Jankovice je v tuto chvíli hotová. Jedná se o křižovatku ulic Růžová a Sadová a část těchto místních komunikací. Ačkoli stavba není zakončená kolaudací, město podalo žádost o povolení předčasného užívání stavby. Dopravní inspektorát Policie ČR a stavební úřad předčasné užívání povolily. V této chvíli je prostor už plně využíván ke spokojenosti místních obyvatel. Projekt celkově zahrnuje výsadbu velkého množství zeleně, Jankovice ozelení 150 stromů v ulicích a 52 stromů ve vnitroblocích. První stromy a keře budou vysázeny už nyní v listopadu. „Máme z toho radost, práce postupují podle harmonogramu a větší problémy neregistrujeme,“ uvádí místostarosta Bořek Černý. „Brzy bychom měli vysoutěžit zhotovitele na druhou etapu a začátkem příštího roku můžeme v revitalizaci Jankovic pokračovat. “

 

Výběrové řízení na zhotovení II. etapy město připravuje. Předpokládá se, že rovněž toto výběrové řízení bude završeno elektronickou aukcí a v lednu bychom měli znát zhotovitele II. etapy Regenerace panelového sídliště Jankovice. V pondělí 19. října město podalo žádost o dotaci na Státní fond podpory investic. Program „Regenerace sídlišť“ může do města přivést dotaci v maximální výši 6 milionů korun. Příjem žádost končí v polovině prosince, podle zkušeností tak výsledek zjistíme někdy v průběhu března příštího roku. Rozpočet druhé etapy revitalizace Jankovic činí před soutěží 25,7 milionů korun.

 

Aby byla zachována komplexnost projektu, řeší město souběžně rovněž sportovní hřiště, které se v Jankovicích nachází. Je zpracována projektová dokumentace a podána žádost o stavební povolení.

Autor / zdroj: Petr Černohous

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.