KULTURA / Kultura

Do Sladovny zavítalo v roce 2022 přes 50 tisíc návštěvníků, nejvíce lidí přišlo v srpnu
Nejvíce lidí přišlo v létě. 
Autor / zdroj foto: Karolína Voráčková

Písek

Písecká Galerie hrou vstoupila do roku 2022 pravou nohou – podařilo se jí získat mezinárodní certifikát Domov pro učení ve 21. století, který vydává asociace Hands On! Ačkoli byly první měsíce ještě ve znamení vládních protiepidemiologických opatření, od jara návštěvnost v největší galerii pro děti a jejich dospělé pomalu rostla. Celkem zamířilo v loňském roce do Sladovny přes 52 tisíc lidí, což je o více celých 20 tisíc více, než v roce 2021, kdy byla vládní opatření o poznání přísnější. Hlavní sezónou se již tradičně stalo období letních prázdnin, kdy do galerie zavítalo bezmála 20 tisíc dětí a jejich dospělých, nejnavštěvovanějším měsícem byl srpen s 10 200 návštěvníky.

„Velmi si vážíme toho, že se k nám návštěvníci vrací, snažíme se poskytovat kvalitní programy, které překvapí a přinesou pozitivní zážitek jak dětem, tak i jejich rodičům,” komentuje ředitel Adam Langer. Nabídku galerie obohatila kromě stálých výstav (Mraveniště, Pilařiště, Animárium, Hnízdo Ilustrace) řada dočasných projektů – do dubna 2022 zdobila prostor Vysokých trámů interaktivní expozice Voda mne napadá. V květnu 2022 ji nahradila velká výstava sedmi autorů nazvaná Jan A jaK dál. Nabízela netradiční cestu budovou galerie a životem J. A. Komenského, vrcholila ve Vysokých trámech, kde budila úžas umělecká instalace sestávající ze 16 tun pšeničného zrna. Předcházela jí Laboratoř – místo, kde malí i velcí návštěvníci vstupují do tvůrčího procesu a spolupodílejí se tak na vzniku výstavy. Vernisáž proběhla v rámci pouličního festivalu dětské radosti Pískoviště 2022, pořádaného rovněž pod dramaturgickou taktovkou Sladovny.

Červený ateliér patřil od dubna až do konce léta výstavě Zachuchleno, kterou nahradil na podzim projekt z dílny královéhradeckého Divadla Drak – Továrna na utopii inspirovaná utopickými motivy v díle Karla Čapka. Výstavu, lektorským programem propojenou se stálou expozicí Hnízdo ilustrace, lze navštívit až do konce března 2023.

„Moc mě také těší, že jednotlivé projekty inspirují další tvůrčí kvas, díky čemuž vznikají neplánované počiny. V rámci výstavy Voda mne napadá vzniklo například interaktivní divadelní představení Voda voděnka (ve spolupráci s Petrou Peškovou a tanečním souborem T-dance), v kulisách výstavy Jan A jaK dál bylo realizováno unikátní pohybové představení Zrnění a poměrně náročný projekt Tanec v zrní – tvůrčí rezidence dětí, jejich lektorů a filmařů, během kterých byly natočeny krátké taneční filmy. Ve stálém animačním studiu Animárium proběhly v létě dva turnusy příměstských táborů, na podzim pak i pravidelný animační kroužek,” doplňuje Adam Langer. Za zmínku stojí také dubnový benefiční Den pro Ukrajinu, pořádaný ve spolupráci s Novou sítí.

V prostoru Malé galerie se pod záštitou cyklu Umění žije! vystřídalo pod vedením kurátorky Lindy Hampl Mezrové celkem šest expozic umělců z různých oborů.

Sladovna byla aktivní i mimo Písek. Se svým programem se zúčastnila několika festivalů (Jičín, město pohádky, Regiony – Mezinárodní divadelní festival v Hradci Králové a další). Ředitel pak aktivity instituce prezentoval na několika konferencích – například v italském Janově nebo ázerbajdžánském Baku.

Autor / zdroj: Karolína Voráčková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.