KULTURA / Kultura

V GASKu vyprávějí návštěvníkům svůj příběh opravené středočeské památky
V GASKu vyprávějí návštěvníkům svůj příběh opravené středočeské památky. 
Autor / zdroj foto: kr-stredocesky.cz

KUTNÁ HORA

Výstava představuje veřejnosti několik příběhů středočeských památek, které v letech 2010–2014 díky krajským a evropským penězům dostaly novou tvář.

Návštěvníci kutnohorské Galerie Středočeského kraje si mohou od 25. června 2015 prohlédnout putovní výstavu Památky s příběhem. Představuje veřejnosti několik příběhů středočeských památek, které v letech 2010–2014 díky krajským a evropským penězům dostaly novou tvář.

„Středočeský kraj věnuje svému kulturnímu dědictví trvalou pozornost. Přestože nemůže najednou zajistit prostředky na rekonstrukce tisíců kulturních památek na svém území, v souladu se schválenou Koncepcí podpory památkové péče se snaží přispívat na jejich obnovu využitím krajských prostředků, evropských fondů a mezi kraji rozsahem unikátním grantovým programem. Touto výstavou upozorňujeme na několik příkladů finanční pomoci kraje v letech 2010–2014,“ zahájil akci radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM).

Vernisáže výstavy se kromě radního Štefka zúčastnila ředitelka GASK Jana Šorfová, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště středních Čech v Praze Vojtěch Láska a vedoucího odboru péče o památkový fond Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště středních Čech v Praze Jan Žižka.

Mezi prezentovanými objekty jsou třeba příběh pivovaru v Lobči, zámku v Křinci, Františkánského kláštera v Hájku v Červeném Újezdu, vodního mlýnu v Malých Kyšicích, morového sloupu v Chlumíně, kostela sv. Klimenta v areálu hradiště Levý Hradec v Roztokách, ale ani památník padlým v první a druhé světové válce v Pečicích nebo stodola z Durdic ve skanzenu v Kouřimi či fara v Dolní Krupé. Nemohou samozřejmě chybět ani velké projekty kraje – zámek v Roztokách u Prahy nebo jezuitská kolej v Kutné Hoře.

Všechny vybrané objekty byly zrekonstruovány s pomocí investičních prostředků Středočeského kraje, evropských fondů nebo s pomocí dotačních titulů Středočeského kraje.

Putovní výstava, na které spolupracoval Středočeský kraj s Národním památkovým ústavem, bude v GASKu k vidění do konce července 2015 a dále bude vystavena v příspěvkových organizacích kraje a na dalších místech.

Autor / zdroj: kr-stredocesky.cz

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.