KULTURA / Kultura

I letos přilákalo kutnohorské stříbření davy nadšených návštěvníků
I letos přilákalo kutnohorské stříbření davy nadšených návštěvníků. 
Autor / zdroj foto: kr-stredocesky.cz

KUTNÁ HORA

Každoroční gotická slavnost, připomínající slavné tradice královského horního města Kutná Hora, probíhá pod záštitou hejtmana Středočeského kraje a kraj ji podpořil i finančně.

V Kutné Hoře se o víkendu 20. a 21. června 2015 již po čtyřiadvacáté koná Královské stříbření. Každoroční gotická slavnost, připomínající slavné tradice královského horního města Kutná Hora, probíhá pod záštitou hejtmana Středočeského kraje a kraj ji podpořil i finančně. Sobotního programu se vedle hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery (ČSSD) zúčastnila i náměstkyně pro oblast investic Zuzana Moravčíková (ČSSD) a radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM).

V roce oslav 20. výročí zápisu Kutné Hory na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO vrátila slavnost Kutnou Horu až do roku 1395, tedy přesně 600 let před zápis Kutné Hory na seznam památek UNESCO. Na dva dny celé město ožívá fiktivním příběhem příjezdu a přítomnosti českého a římského krále Václava IV. s chotí Žofií a jeho dvorem. Obyvatelé v dobovém oblečení uvítali krále a jeho družinu, otevřel se jarmark, rozhořely svatojánské ohně, proběhly lidové veselice, rytířské turnaje a další klání.

„Jsem rád, že jsme tuto akci opět mohli podpořit. Kutná Hora je jedním z nejnavštěvovanějších měst v našem kraji a tato slavnost sem bez pochyby patří. Věřím, že letošní změna místa z parku pod Vlašským dvorem do zahrad Jezuitské koleje a prostor kolem chrámu sv. Barbory se návštěvníkům bude líbit a že stejně jako v minulých letech dorazí v hojném počtu,“ řekl po zahájení programu hejtman Miloš Petera, který se v rámci hereckého představení také přišel poklonit králi.

V dobovém kostýmu se zahájení slavností zúčastnila také náměstkyně Zuzana Moravčíková. „Jsem Kutnohoračka a na Stříbření chodím s rodinou každý rok. Je to totiž nejen výborně připravená, ale především zábavná a zajímavá akce, nikde jinde tohle nezažijete. Pořadatelé každoročně vkládají do příprav plno času, energie, financí a nebojím se říci, že i srdce, za což jim patří velký dík,“ zdůraznila náměstkyně Zuzana Moravčíková.

„Na akci oceňuji, že návštěvníci nejsou pouhými diváky, ale že se aktivně a ve vlastním kostýmu mohou stát aktéry slavností. Rozsahem, historickou věrností a kvalitou se slavnost opravdu vymyká,“ konstatoval radní Zdeněk Štefek, který na akci dorazil převlečen za šlechtice.

Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora u Václava IV těšila. Nenásilnou a zábavnou formou seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše. Přibližuje zvláštnosti životního stylu středověkého horního města a všech skupin jeho obyvatel.

Královské stříbření Kutné Hory otevírá každý rok turistickou sezonu města, zapsaného na seznam světových kulturních památek UNESCO. Hlavním účelem je ale oživit staré hornické tradice a připomenout historii města poněkud populárnější formou. Královské stříbření je držitelem ceny Český permon za rok 2011 v 1. kategorii – Hornický folklór.

Autor / zdroj: kr-stredocesky.cz

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.