KULTURA / Hudba

Festival Porta otevře své brány již tento pátek
Robert Křesťan. 
Autor / zdroj foto: archiv umělce

ŘEVNICE

Festival Porta se blíží a již tento pátek otevře své brány návštěvníkům. Letos je to 49. ročník. Vše začne v pátek 26. června, v 18 hodin v Lesním divadle v Řevnicích.

Nejprve vystoupí Paběrky Marko Čermáka. Trampská a country kapela Paběrky, někdy i Paběrky Marko Čermáka, byla založena roku 1985 ve stejnojmenné trampské osadě. Od počátku se jednalo o šestici hudebníků hrajících v nástrojovém obsazení: pětistrunné banjo, kytary, mandolina, kontrabas a zpěv (vícehlasé vokály).

V 19 hodin bude první část finále, kde vystoupí Trapas, Kristína Nídlová, Z hecu a Láďa Zítka.

Chvíli po 20 hodině přijde na řadu vystoupení zpěváka a hráče na foukací harmoniku Tomáš Linka se pohybuje na českých a zahraničních countryových pódiích již 47 let. Vystupoval s kapelami White Stars ( 1968-69 ), Greenhorns ( 1970-74,1986-93 ), Kanafas ( 1983-85 ) , Fešáci ( 1974-83, 1994-2014 ), Cadillac ( 1994-96 ). Od roku 1999 zároveň 16 let s vlastní doprovodnou skupinou Přímá linka ( 1999-2015 ).

21 hodina představí další soutěžící Naopak, Mandril, Shodou okolností.

Jedním z vrcholů letošní Porty jistě bude vystoupení skupiny Epy de Mye.

Energická vystoupení, písně s českými texty, precizně sezpívané vokály – to všechno posluchače zaujalo natolik, že je kapela dramaturgy pravidelně zvána na hlavní scény velkých žánrových festivalů a ročně odehraje kolem osmdesáti koncertů. Epydemye si zahrála na Rock for People, festivalech Votvírák, United Islands či Open Air Přeštěnice.

Kapela hraje ve složení: Jan Přeslička – zpěv, elektrická a akustická kytara, autor * Mirek Vlasák – zpěv, akustická kytara, autor * Lucie Vlasáková (Cíchová) – zpěv, kontrabas.

Sobota začíná hudbní dílnou od 11.30 v Lesním divadle. Na malé scéně probíhá soutěž semifinalistů, odkud vzejdou vítězové, kteří bude soutěžit i ve finále. Finalisté z pátku mají na malé scéně svůj půl hodinový pořad.

13. 30 Louka Band - Vítěz Porty 2014 má právo vystoupit na letošní Portě jako host. Kapelu tvoří: Helen Rock (housle, zpěv), Bo (kytara, harmonika, zpěv), Lubor (basa, zpěv), Tony Bongomanhead (perkuse).

14.10 začíná další finálové klání - Korajunglajazz, Acoustic fields, Kaczi, Kabája, Alternativa.

15.40 vystoupí Antonín Pevala, vítěz kytarové soutěže SAI 2014 - Narodil se roku 1995 v Hradci Králové. V letech 2003 až 2011 navštěvoval hodiny klasické kytary na ZUŠ Habrmanova u p. učitele Jiřího Slavíčka.

Od roku 2011 studoval na Pardubické konzervatoři ve třídě Petra Saidla a Anny Hronové. Během studií již získal ceny na tuzemských i mezinárodních kytarových soutěžích. Např. 2. cena na soutěži v Rakouském Rustu nebo 4. cena a titul nejúspěšnějšího českého účastníka na Bienále Kutná hora 2013. Na mezinárodním kytarovém festivalu v Mikulově se zúčastnil mistrovských tříd například u Carlo Marchioneho, Thomase Offermanna nebo Huberta Käppela. V roce 2013 také získal 1. cenu na soutěžní přehlídce konzervatoří. V roce 2014 vítěz kytarové soutěže pořádané SAI. Kromě klasické hudby hraje vlastní aranže popových a jiných písní, ale také svůj vlastní styl Eggstyle. Ten spočívá v tom že do hraní na kytaru si ještě hráč stíhá pohazovat do rytmu rytmickým vajíčkem. To všechno najednou.

16. 20 poslední část finálové soutěže - Věneband, Sešup, Tchei-chan v duu, 3x postup ze semifinále.

18.10 vystoupí Pavel Callta - Pavel sám o sobě prozradil: "Narodil jsem se 12. února 1989 na severu Čech v České Lípě, kde jsem také později strávil 18 let svého života. Vystudoval jsem Euroškolu se zaměřením na ekonomiku, turismus a cizí jazyky a od září 2009 jsem nastoupil na Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor Muzikál, pod vedením uznávaného profesora Eduarda Klezly. V Praze jsem poprvé okusil hudební sféru v roce 2008 s pražskou kapelou Unity (ska-reggea), kde jsem působil pouze necelý rok, jelikož jsem dříve ještě bydlel v České Lípě a musel odmaturovat. Poté jsem frontmenoval v kapele Sweeper, se kterou jsme hráli melodický pop-rock v pražských clubech jako jsou např. Rockcafé, Roxy, Akropolis apod. Když jsem byl v Belgii, dozvěděl jsem se, že v ČR startuje nový ročník ČS Má Talent 2011 a zrovna jsem jel na týden navštívit svou rodinu, tak jsem si řekl, že zkusím štěstí a půjdu na casting. Po několika týdnech jsem se dozvěděl, že postupuji dále a nakonec z toho bylo Semifinále, kde jste mě mohli vidět s pianem a skladbami „Hero“ a „Apologize“."

18.50 Jaroslav Wykrent - Jaroslav Wykrent je známý přerovský hudební skladatel, textař, hudebník a bavič. V šedesátých létech byl jedním z původních členů hudební skupiny Synkopa, která patřila ke špičce mezi rodícími se big beatovými kapelami té doby.

19.50 Jitka Vrbová a Stanislav Chmelík - Jitka Vrbová je zpěvačka známá především jako výrazná představitelka žánru trampské a country hudby, věnuje se ale i jazzu a swingu. Stanislav Chmelík je český saxofonista, klarinetista, kytarista, textař a hudební skladatel, hudební redaktor.

20.50 Petr Bende se akupinou - Petr Bende má za sebou bohatou uměleckou činnost. Zájem pořadatelů o jeho vystoupení jsou velká a Petr je zván na všechny různá vystoupení a akce.

21.50 Hop Trop - Skupina HOP TROP je stálicí na scéně trampské hudby už plných 31 let, a od svého vzniku hraje stále v původním složení.

Nedělní program bude plný hvězd naší folk a country scény, v čele s královnou české country, zpěvačkou Věrou Martinovou.

V 11,30 hodin se na pódiu Lesního divadla představí Lehká noha - „… V rytmu starý školy Chicago svingovej rýf…“, zpívá se v jedné ze zásadních písní autora a „vedoucího souboru“, Petra Hradečného. Tenhle útržek textu celkem vystihuje hudební styl, zvuk a atmosféru skupiny Lehká Noha. Jak tuto kapelu správně stylově zařadit? Nikdo pořádně neví a recenzenti se o to snaží už roky… Lehká Noha hraje velmi rytmickou elektroakustickou muziku, ve které najdete prvky reggae, blues, rockabilly, western swingu i klasického rocku.

Ve 12,20 vystoupí Pavlína Jíšová a přátelé - Pavlína Jíšová se hudbě věnuje celý život. Výraznou jihočeskou osobností se stala především jako zpěvačka folkové hudby a příbuzných žánrů. Její hlas je možné slyšet na více než sedmdesáti albech. Své písně, texty a hudbu představuje především ve své kapele Pavlína Jíšová a přátelé, ve které se také doprovází na akustickou kytaru.

Ve 13,10 se můžete těšit na skupinu Glant Mountains Band - Původní kapela The Giant Mountains band vznikla v roce 2003 v Českých Budějovicích. V původní sestavě hrál Jan Ondřich na mandolínu a Martin Vojna na banjo, s nimi kytarista Petr Poláček a houslista Jan Kadlec, kteří v kapele pusobí dodnes. V roce 2004 kapela vyhrála národní kolo souteže Porta.

Ve 13,45 vystoupí Slávek Janoušek - Narodil se v roce 1953, začínal s hudbou a až do maturity bydlel v Ústí nad Orlicí. V roce 1972 vyhrál první ročník písničkářské soutěže O ptáka Noha (s Karlem Jarošem), kterou vyhlásilo ustavující se folkové sdružení Šafrán s Jardou Hutkou, Vladimírem Mertou atd. V roce 1973 přesídlil do Brna, kde vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP. V letech 1976-1982 se věnoval divadlu jako autor her a písní i jako herec. V roce 1984 vyhrál interpretační Portu (s Lubošem Vondrákem), v roce 1985 Portu autorskou (Kuchyňský rituál blues).

Od 14,45 se představí Asonance - Asonance je tuzemská folková kapela, která se ve své tvorbě zaměřuje na skotské a irské lidové balady a písně. V repertoáru skupiny, který byla založena v roce 1976 na pražském Gymnáziu Jana Nerudy, tak milovníci hudby najdou množství instrumentálních skladeb a v neposlední řadě i tanců. Původní tvorba skupiny přitom byla směsí folku a country. V průběhu let se členové začali věnovat i americkým a britským baladám, které skupinu nakonec přivedly k lidové hudbě Britských ostrovů.

15,30, to je čas, na který budou čekat všichni soutěžící. Dozvíme se, kdo vyhrál 49. ročník Porty.

V 16,00 začne vystoupení královny české country Věry Martinové - je česká zpěvačka a kytaristka. Po absolutoriu konzervatoře působila až do roku 1982 jakožto zpěvačka v Orchestru Gustava Broma. V roce 1982 se stala členkou dívčí country kapely Schovanky. Po pětiletém působení u Schovanek se vydala na vlastní sólovou uměleckou dráhu. Jedná se o ženu, jež je některými hudebními odborníky občas označována jako nejlepší zpěvačka v oblasti country music v České republice a je titulována lichotivým přízviskem první dáma country music.

V 17,00 vystoupí kapela Buty - Buty jsou česká populární hudební skupina, původně z Ostravy, která vznikla v roce 1986 ze skupin U238 a B komplex.

Zakládajícími členy jsou Richard Kroczek a Radek Pastrňák. K nim se přidali Vít Kučaj, Ivan Myslikovjan a Luděk Paiseczný. V hudbě skupiny Buty se mísí velké množství hudebních stylů (rock, folk, folklor různých etnik, country, jazz, reggae a další) s nápaditými a vtipnými texty.

Každé album se od předešlého výrazně odlišuje. Od komorního Pískej si pískej, k atmosférickému Ppoommaalluu (část písní použité ke Svěrákovu filmu Jízda), pozitivitou nabitému Dřevu (v těchto dvou albech většina kritiků shledává umělecký vrchol skupiny), k mírně popovému počinu Rastakayakwanna, experimentálnímu avšak ne tak úplně koherentnímu Kapradí, přes Normale (někdy chybně chápáno jako symbolizující nářky nad ostravským spolužitím Rómů a Čechů; hudebně inspirováno Goranem Bregovičem), až k poslednímu albu Votom, které vznikalo pět let. Píseň Hajcman blues tvoří hudební doprovod k filmu Roberta Sedláčka Sráči (2010).

18,00 závěr festivalu bude patřit Robertu Křesťanovi a skupině Trapeři - Legendární brněnská bluegrassová skupina vznikla již před 43 lety. Po přestávce je opět na scéně od roku 2008. Z původní sestavy kapely dnes vystupují: Robert Křesťan, ten s Trapery začínal svou hudební dráhu (kytara, zpěv), Pavel Petržela (mandolína, zpěv) a Petr Surý (kontrabas). Doplňují je Luboš Malina (banjo, kaval) a Tomáš Buzek (foukací harmonika, zpěv). Robert Křesťan je český zpěvák, mandolinista, skladatel a překladatel. Na svém kontě má spoustu alb, nahrávek se skupinami Poutníci, Druhá tráva, Trapeři. Vystupuje na mnoha festivalech a hudebních akcích.

Vstupenky na festival budou v pokladně, přímo u vchodu Lesního divadla.

Autor / zdroj: Petr Mráček

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.