AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Nymburk usiluje o systém měřící kvalitu ovzduší a zápachu
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: ingimage / Leviathan

NYMBURK

Nová rada města Nymburk potvrdila zájem o to, aby se Nymburk stal pilotním městem v projektu, který sleduje zápach i kvalitu vzduchu.

Město intenzivně jedná s Ing. Petrou Auterskou, ředitelkou společnosti Odour, s.r.o., o zapojení města v projektu, který slouží ke sledování kvality ovzduší a zápachu, jehož součástí je i meteostanice. Firma podávala u Technologické agentury ČR žádost o dotaci. Spolupráce by měla být realizována počátkem roku 2019, až budou známy výsledky žádosti o dotaci.

Projekt města Nymburk je primárně zaměřen na problematiku pachových látek, kdy systém AirQ umí identifkovat a monitorovat zdroje pachu a měřit pachový tok.

Metoda AirQ funguje tak, že stížnosti zaznamenávají občané pomocí aplikace v mobilním telefonu a odešlou do systému. Systém stížnost vyhodnotí na základě hydrometeorologických dat a emisí zápachu odcházejícího ze zdroje jako oprávněnou, nebo neoprávněnou. Systém stížnosti eviduje do map a je vodítkem pro státní správu, kde hledat původce zápachu a zda je nutné ho regulovat. 

Autor / zdroj: Mgr. Petr Černohous, DiS.

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.