AKTUÁLNĚ / Společnost

Největší znečišťovatelé sídlí v Moravskoslezském a Ústeckém kraji

ČR

V sedmnácti žebříčcích největších znečišťovatelů, rozdělených podle druhu znečištění, dominují zejména podniky z Moravskoslezského, Ústeckého a Středočeského kraje. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl Jindřich Petrlík, předseda sdružení Arnika, které žebříčky sestavilo.

Dobrou zprávou z výsledků průzkumu je ale snížení množství emisí polétavého prachu, a to zejména v Moravskoslezském kraji. Nemusí jít však o začátek nového trendu. "Jestli za nižší emise drobných prachových částic vděčí Severomoravané skutečně lepším technologiím v Arcelor Mittalu nebo spíše poklesu výroby, to uvidíme až za rok při srovnání s daty IRZ za rok 2012," zhodnotil změnu vedoucí havířovské pobočky Arniky Jan Nezhyba.

Naopak oproti minulým letům se ukázal nárůst odpadu vyprodukovaného spalovnami, zejména se jednalo o dioxin a rtuť. Překvapující výsledky oznámila spalovna nebezpečných odpadů v Trmici v Ústeckém kraji, kterou provozuje společnost SITA. Ta ohlásila skokový nárůst nebezpečného dioxinu v odpadech z 240 gramů v roce 2010 na 1229 gramů v roce 2011.

"Množství dioxinů ohlášené trmickou spalovnou v přenosech odpady ve výši jednoho a čtvrt kilogramu je závratné. Zejména pokud si uvědomíme, že studie z roku 2005 odhadla celkové množství dioxinů v odpadech za celou EU na 15 kilogramů. Je to mimochodem zhruba trojnásobek množství dioxinů, které byly ve staré zátěži ve Spolaně Neratovice," uvedl předseda Arniky Jindřich Petrlík.

Množstvím dioxinů ze spalovny v Trmicích a ohlášení o nakládání s odpady obsahujícími POPs látky ve společnosti Arcelor Mittal se bude zabývat ministerstvo životního prostředí. Informoval o tom jeho mluvčí Matyáš Vitík.

Problém s dioxiny není jen v trmické spalovně. Čtyřnásobně vzrostlo jejich množství v odpadech předaných dokonce k recyklaci či využití z hutí Arcelor Mittal v Ostravě.

Mezi podniky, které vypouštějí látky nebezpečné lidskému zdraví, vévodí podle průzkumu společnosti DEZA z Valašského Meziříčí, Spolana Neratovice a KRONOSPAN OSB z Jihlavy. Tyto podniky vedou zejména v množství vypuštěných rakovinotvorných a potenciálně rakovinotvorných látek.

K společnostem, které nejvíce zatížily životní prostředí látkami způsobujícími skleníkový efekt, se řadí zejména elektrárny patřící ČEZ v Ústeckém kraji. Konkrétně se jedná o elektrárnu Prunéřov, kterou těsně následuje elektrárna Počerady. Vysoko jsou i hutní provozy v Moravskoslezském kraji.

Výrazně si oproti minulým letům pohoršil Středočeský kraj, v němž stouply úniky rakovinotvorného a reprotoxického (nebezpečí pro rozmnožování) styrenu.

"Středočeský kraj se dostal před kraj Zlínský v množství ohlášených emisí karcinogenních a potenciálně karcinogenních látek. Způsobil to především nárůst množství styrenu vypuštěného do ovzduší, který se na emisích této skupiny látek podle registru podílel ze čtyřiceti procent. Čtyřiceti procenty pak přispěla i Spolana Neratovice," komentoval změnu tiskový mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

U rtuti a jejích sloučenin vypuštěných do ovzduší a do vody je doslova skokanem roku čistička odpadních vod v Neštěmicích provozovaná Severočeskými vodárnami a kanalizacemi, která ohlásila celých 797 kilogramů za rok v únicích do vody.

"Důvodem takto vysokého úniku rtuti do vody může být skutečnost, že čistírnou procházejí odpadní vody Spolchemie, která používá rtuť při výrobě chloru a současně v ní dochází k likvidaci staré ekologické zátěže s vysokým obsahem rtuti," vyslovil hypotézu možného původce znečištění Petrlík.

V případě přenosů rtuti v odpadech jsou čísla ale stále výrazně vysoká i přesto, že největší původce rtuti v odpadech, spalovna nebezpečných odpadů firmy SITA v Ostravě, ohlásila o více než tunu rtuti v odpadech méně než za rok 2010. I přes zmíněný pokles vede tato spalovna žebříček původců rtuti v únicích a přenosech.

Žebříčky z čerstvě zveřejněných dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ) zpracovali odborníci ze sdružení Arnika, kteří se problematikou znečišťování životního prostředí dlouhodobě zabývají.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.