KULTURA / Hudba

Popis: Zpěvácký spolek Smetana.
Zpěvácký spolek Smetana.
25.8.2017

Koncerty v Dolíně pokračují

SLANÝ

Koncerty v dolínském kostele Sv. Šimona a Judy, pořádané spolkem Wotrubia, pokračují v letošní 15. sezóně třemi koncerty i během září. První vystoupení - 22. ročník koncertu při svíčkách - se koná v pátek 1. září od 21.00 hodin. Ženský pěvecký sbor Smetana Kladno vystoupí při této příležitosti již popáté, tentokrát však se samostatným celovečerním koncertem.

Zpěvácký spolek Smetana vznikl v roce 1912 jako sbor smíšený. V roce 1956 bylo rozhodnuto, že ženský a mužský sbor budou fungovat samostatně a pěvecký sbor ryze ženský již úspěšně koncertuje přes šedesát let. Od roku 2010 sbor vede Ondřej Novák ve spolupráci se Soňou Macháčkovou. Koncert na konci prázdnin nabídne mimo jiné skladby Západ slunce (B. Smetana), Vlasti (Jindřich Jindřich), Bon joure mon coeur (Orlando di Lasso), Galiarda (G.D.da Nola), Regina Coeli (Gregor Eichinger), Ave Maris Stella (Edvard Grieg),  Bogorodice Devo, radujsa (C.B.Rachmaninov), Lollipop (Dixon- Ross) či Tea for two (Vincent Youmans). Zazní též díla P. Chesnokova (Blagoslovi dusche moia, Sovet prevechnii), Jaroslava Ježka (Don Juan, Když kytici jsem vázala, Svítá) i spirituály (Unchain my heart, I have dream, Every night, Spirit of God).

Dalším termínem, který by si hudbymilovní návštěvníci neměli nechat uniknout, je neděle 10. září od 16.00 hodin, kdy v kostele vystoupí komorní smíšený pěvecký sbor BYZANTION. Sbor vznikl v roce 1957 z popudu vědců tehdejšího Slovanského ústavu ČSAV a v letošním roce oslavil 60 let svého trvání. Sbor, jehož současnou uměleckou vedoucí a dirigentkou je Eva Komárková, a který na pozvání Wotrubie vystoupí již podesáté, interpretuje řecko-byzantskou a slovanskou duchovní hudbu východní Evropy a přední Asie (především oblasti arménské). Velkou pozornost věnuje sbor vokální duchovní hudbě oblasti Kyjevské Rusi a Ukrajiny, kde působili skladatelé křesťanského novověku, inspirováni staroruskými a staroslovanskými texty a též skladbám současných autorů, napsaným s citem pro specifiku staré slovanské hudby a věnovaným přímo sboru.

O dva týdny později, v neděli 24. září od 14.00 hodin, vystoupí komorní soubor Trio Cantabile. Soubor, který se české komorní scéně pohybuje více než tři desetiletí, tvoří sopranistka Ludmila Vernerová (sólistka Státní opery Praha), flétnista Václav Kunt a harfistka Lydie Härtelová. Na pozvání Wotrubie vystoupí již podesáté.

Oba sbory vystoupí bez nároku na honorář a dobrovolné vstupné věnují na opravu kostela v Lidicích. Poslední koncert je pořádán za finanční podpory Královského města Slaný. Na všechny koncerty je vstupné vždy dobrovolné. Věřím, že každý z koncertů si najde své posluchače a těším se na setkání se všemi příznivci koncertního umění různých žánrů.

Koncerty pořádané spolkem Wotrubia v kostele v Dolíně

Pátek 1.9. od 21. 00 hodin - Sbor Smetana Kladno - koncert při svíčkách (23. ročník)

Neděle 10.9. od 16.00 hodin – Smíšený pěvecký sbor BYZANTION

Neděle 24.9. od 14.00 hodin – TRIO CANTABILE

Na všechny koncerty je vstupné dobrovolné!

Autor / zdroj: Pavel Bartoníček

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Sedm nových crashtestů – Škodě Karoq se dařilo

Při výběru auta je bezpečnost jedním z nejdůležitějších kritérií. Program Euro NCAP zveřejnil nové výsledky nárazových zkoušek modelů Citroën C3 Aircr

Post

Občané šesti obcí si zvolili nové zastupitele

V šesti obcích na území čtyř krajů se v sobotu konaly nové komunální volby. Přišlo k nim 46,8 % voličů. Do zastupitelstev zvolili 27 mužů a 9 žen.

Post

Znojmo v dramatickém zápase porazilo Vlašim

Z celkem jasného zápasu bylo nakonec pořádné drama. Znojmo půl hodiny před koncem zvýšilo náskok na 3:0 a nevypadalo to, že by mělo mít nějaké problém

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.wwwdesign.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz

REKLAMA