AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis:
4.3.2019

Nemocnice v Příbrami otevřela lůžkové oddělení paliativní péče

PŘÍBRAM

Oblastní nemocnice v Příbrami je jedna z prvních v rámci celé České republice, kde je lůžková paliativní péče nabízena.

Celkem 16 pacientů v 10 pokojích bude moci přibližně od poloviny března využít nového oddělení, které do Příbrami přijel 28. února slavnostně otevřít i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Příbram se tak zařadila mezi prvních pár nemocnic v rámci celé republiky, které poskytují lůžkovou paliativní péči hospicového typu. O pacienty se bude starat tým specialistů, který se zde školil už několik let a poskytoval paliativní péči prozatím ambulantně a formou poradny, kterou finančně podpořil nadační fond AVAST.

„Před několika lety jsme nastoupili na tu cestu paliativní péče. Nejdříve jako nelékařská ambulance, postupně lékařská a jsme rádi, že díky financím Středočeského kraje jsme získali prostředky, abychom zrekonstruovali část patra tohoto interního pavilonu. Věřím, že paliativní péče bude u nás vždy doprovázena i duchovním aspektem. Dokud budu v Příbrami, tak je nemocnice otevřena kolegům ze Svaté Hory,“ řekl v úvodu předseda představenstva ON Příbram MUDr. Stanislav Holobrada.

Paliativní péče je určena pro nevyléčitelně nemocné a umírající pacienty. Klade si za cíl nabídnout jim co nejvyšší kvalitu života, mírnit bolesti a utrpení, a to vše v prostředí, které se podobá co nejvíce domácímu. Blízkost rodiny a blízkých je naprostou samozřejmostí, a to nepřetržitě 24 hodin denně.

„Jsem poprvé v příbramské nemocnici a o to raději jsem přijal pozvání. Jsem velmi rád, že se to tu podařilo, protože i my jako ministerstvo se snažíme brát paliativní péči jako jednu z priorit. Zhruba 70 procent lidí totiž stále umírá v nemocnicích a podobných zařízení není dostatek. Děkuji všem, kteří se na tomto projektu podíleli,“ poděkoval ministra zdravotnictví ČR Mgr. Adam Vojtěch. Na jeho slova navázal i radní Středočeského kraje JUDr. Robert Bezděk, který připomněl, že nejdůležitější na všem jsou lidé, kteří projekt a následně novou službu tvoří.

Rekonstrukce za zhruba 30 milionů korun není v Příbrami zdaleka jediná. Ještě v letošním roce by měla začít rekonstrukce pavilonu N a D2 za 300 milionů korun. Ta by měla probíhat v několika etapách v rámci několika následujících let.

Autor / zdroj: Bc. Martin Janota

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Boleslav porazila vysoko Zlín a bude hrát o poháry

Boleslavští dokonale zvládli odvetu za prohru ve Zlíně 1:3 a houževnatého protivníka na domácím hřišti přehráli a jasně přestříleli.

Post

Příbram porazila Karvinou

Nervózní utkání o naději vyhnutí se baráži rozhodl svojí první ligovou brankou příbramský Karel Soldát. Naopak porážka pro Karvinou znamená minimální

Post

Vlašim zvítězila ve Varnsdorfu

Vydařené utkání mají za sebou fotbalisté Vlašimi, kteří na půdě severočeského Varnsdorfu zvítězili 2:0.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA